• مدیریت 09127039912
  • ایمیل info@danaloo.com

سبد خرید

خرید سیسمونی

چرا سیسمونی نوزاد گران است؟

به مجموعه لباس ها و مایحتاج کودک تا دوسالگی «سیسمونی» گفته می شود. در فرهنگ ما پدر و مادر موظفند تا برای فرزند اول دخترانشان خرید سیسمونی کنند. شاید کلمه ی سیسمونی قدری عام باشد و درست ندانیم که دقیقا شامل چه چیزهایی می شود؟ یا دقیقا چه قیمت هایی دارد؟

البته که وضع مالی خانواده ها و نوع فرهنگ ها و خرده فرهنگ هایشان در این موضوع بسیار موثر است. قطعا بعضی از اقلام آن بسیار لوکس و غیر ضروری و برخی کاملا واجب و ضروری هستند. با این همه لباس های اولیه ی بسیار ضروری (شورت، رکابی، پیراهن، شلوار، کلاه گره دار، دستمال و لچک)، روروئک، گهواره، کریر، تخت، ماشین کهنه شوی، کرم ها و پودرهای مخصوص برای نظافت و سلامت پوست نوزاد و پوشک تکه های مشترک در پازل تشکیل دهنده ی خرید سیسمونی است. گفته شده که مجموع این وسایل بسته به کیفیت و جنس و مارک قیمتی بین ۲ تا ۷ میلیون دارد.

حتما می دانی که کیفیت وسایل در قیمت آن موثر است. شاید تنها عامل تفاوت قیمت کیفیت نباشد اما قطعا یکی از مهم ترین  عوامل است. ما نمی توانیم قیمت خاصی را برای خرید سیسمونی تصویب شده بدانیم چرا که قدرت خرید افراد بر این مساله بسیار موثر است.

خرید سیسمونی

مینی واش یا ماشین کهنه شوی

این نوع ماشین ها اغلب جز خرید سیسمونی به شمار می روند. در حقیقت این ها یک نوع ماشین لباس شویی کوچکتر و ساده تر هستند و برای شستشوی سریع کهنه و لباس در وزن های کم به کار می روند. اکنون البته به علت استفاده مادران از پوشک کامل یکبار مصرف کسی به شیوه ی قدیم از شورت گره ای و کهنه استفاده نمی کند و در نتیجه نیازی به ماشین کهنه شوی ندارد. شاید بتوان گفت یکی از وسایل نه چندان واجب در سرویس سیسمونی است. اما برخی معتقدند به دلیل حساسیت بدن نوزاد بهتر است که لباس های او را در این نوع ماشین ها شست شو کنیم. چرا که اولا در ماشین های معمولی در کنار چرک و میکروب لباس های بزرگترها شسته نمی شود و از آن گذشته می توان از پودر صابون های مخصوص لباس های نوزادان استفاده کرد.

پستانک و شیشه

این دو وسیله جزو خرید سیسمونی وجود دارد و همیشه در لیست بوده است.هرچند که برخی معتقد هستند که استفاده از آن ها عوارض بسیاری دارند بخصوص در تغییر حالت فک و دندان ها ، پس اگر در سیسمونی شما هستند حتی الامکان کمتر از آن ها استفاده کنید. از آن جایی که پستانک و شیشه برای غیاب های کوتاه مدت مادر ( پانزده بیست دقیقه ای) و همچنین بهانه گیری های نوزاد موثر است، جز پر استفاده ترین و کاربردی ترین لوازم نوزاد است.

تخت و کمد

تخت و کمد نوزاد جز وسایلی که غالبا در خرید سیسمونی وجود دارند و معمولا تا ۶ سالگی نوزاد استفاده می شود. تخت نوزاد به جهت آن که نوزاد از خواب در ساعت مشخص و جای مشخص بی بهره است غالبا بدون استفاده می ماند و تنها تخت های متحرکی که گهواره نامیده می شوند، مورد استفاده قرار می گیرد. کمد لباس هم در هر صورت جز مایحتاج هر انسانی برای نگهداری وسایل است. تنها نکته درباره ی کمد این است که برخی از کمدها کاربری گسترده تری از نگهداری وسایل دارند و قسمت هایی همچون ویترین و بعضا میز تحریر نیز به آن الحاق شده است.

در برخی از فرهنگ ها لباس در خرید سیسمونی تا سن ۵ یا ۷ سالگی و در غالب فرهنگ ها تا ۲ سالگی ادامه دارد که خرید لباس نوزادی شامل چند دست لباس راحت و خانگی در سایز های صفر و یک و دو و چند دست لباس بیرونی و کفش است.  در برخی فرهنگ ها هم سیسمونی اولین فرزند خانواده مساوی خرید لباس و مایحتاج برای دختر و پسر تا ۵ سالگی است، شاید بتوان گفت بیشترین چیزی که در خرید سیسمونی باید به آن توجه کرد و بیشتر خرید لباس است . زیرا لباس نوزاد باید زود به زود عوض و شسته شود در نتیجه زودتر نیز خراب می شود.شاید یکی از دلایل گران تر بودن لباس نوزاد از لباس بزرگتر ها نوع جنس آن ها است .زیرا این لباس ها باید حتما از جنس لطیف و نخی – نخ پنبه باشند تا به پوست حساس نوزادان آسیبی وارد نکنند.پس در خرید لباس نوزادان بسیار دقت کنید . دلیل دیگر گران تر بودن آن ها برش های ریز و ظریف آن است که باعث سخت تر شدن کار برشکاران و خیاطان می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...