• مدیریت 09127039912
  • ایمیل info@danaloo.com

سبد خرید

ویژگی های لباس زیر نوزاد

انتخاب لباس بدون حساسیت نوزاد او را نسبت به بروز حساسیت، آلرژی و واکنش های التهابی ایمن میکند؟ لباس بدون حساسیت نوزاد چه ویژگی هایی دارد؟ آلرژی نوزاد پاسخ سیستم ایمنی بدن به عوامل تحریک‌ کننده است. حساسیت نوزاد به‌ صورت سرفه و مشکلات تنفسی، اسهال، تورم و گاهی هم به‌ صورت التهاب پوستی خود را نشان می‌دهد. از جمله عوامل تحریک‌ کننده و آلرژی‌ زا، جنس لباس نوزاد است. با انتخاب لباس بدون حساسیت نوزاد می‌توانید مانع بروز آلرژی نوزاد شوید.

لباس ضد حساسیت

چگونه لباس باعث ایجاد حساسیت می‌شود؟

 پارچه‌های طبیعی یا منشأ جانوری دارند مانند پشم بز و گوسفند و یا منشأ گیاهی دارند، مانند پارچه‌های پنبه‌ای و کتانی. پارچه‌های مصنوعی از الیاف و مواد شیمیایی مانند پلاستیک و پلی‌استر ساخته می‌شوند. این مواد ممکن است در بعضی افراد و خصوصاً کودکان آلرژی ایجاد کند. همچنین رنگ‌های شیمیایی به‌کاررفته در ساخت و رنگ‌آمیزی این پارچه‌ها نیز سبب بروز حساسیت در نوزادان و کودکان می‌شود. یکی دیگر از مواردی که موجب حساسیت‌های پوستی و التهاب می‌شود، وجود نیکل در قسمت‌هایی مثل دکمه، سگک و زیپ برخی لباس‌هاست، خصوصاً شلوارهای جین. فراوانی این موارد حساسیت‌ زا، در بازار لباس کودک، لزوم توجه والدین به انتخاب لباس ضد حساسیت نوزاد را آشکار می‌کند.

چرا نوزاد دچار حساسیت پوستی می‌شود؟

نوزادان به دلیل عدم تکامل و ضعف سیستم ایمنی ممکن است بیشتر از بزرگ‌ سالان در مواجهه با مواد آلرژی (حساسیت‌ زا) دچار حساسیت بشوند. البته تغذیه نوزاد با شیر مادر، خصوصاً در شش‌ماهه اول زندگی، موجب تقویت سیستم ایمنی و مقاومت بیشتر او در برابر عوامل تحریک‌کننده و آلرژی‌زا میشود.

یکی از موارد حساسیت‌ زا که باعث ایجاد آلرژی نوزاد شما می‌شود، جنس نامناسب لباس است. لباس‌هایی که از الیاف مصنوعی، پلی‌استر یا پلاستیک ساخته‌شده‌اند، ممکن است باعث ایجاد حساسیت در نوزاد بشوند. همچنین لباس‌هایی که تنگ و چسبان هستند و باعث بسته شدن منافذ عرق می‌شوند نیز باعث درماتیت یا التهاب پوست و حساسیت نوزاد می‌شوند. استفاده از لباس ضد حساسیت نوزاد به‌خصوص در ماه‌های اولیه زندگی کودک اهمیت زیادی دارد.

چگونه لباس ضد حساسیت را تشخیص بدهیم؟

همان‌طور که گفته شد مناسب‌ترین لباس برای نوزاد، لباس نخی یا پنبه‌ای است. پارچه‌های پنبه‌ای تا حدودی نرم و لطیف بوده، براق نیستند و سطح آن‌ها مات است. بهتر است برای اطمینان از ضد حساسیت بودن لباس نوزاد، از برندهای مورد اعتماد که کیفیت آن‌ها به اثبات رسیده، خرید کنید.

در هنگام خرید لباس  نوزاد به چه نکاتی توجه کنیم؟

و همچنین به هنگام خرید لباس نوزاد به دوخت و شکل لباس دقت کنید. چنانکه پیش‌تر ذکر شد لباس مناسب نوزاد نباید دارای درزها و دکمه‌های زیادی باشد و خصوصاً در قسمت گردن و زیر بغل آزاد و راحت باشد. لباس نوزاد باید به اندازه کافی آزاد باشد تا مانع از حرکت کردن راحت نوزاد نشود.

لباس ضد حساسیت نوزاد باید چه ویژگی‌هایی داشته باشند؟

لباس ضد حساسیت نوزاد، لباسی است که جنس آن از الیاف طبیعی باشد. پوست لطیف و نازک نوزاد در آن راحت بوده و قابلیت تنفس داشته باشد. از دیگر ویژگی‌های لباس مناسب نوزاد این است که دارای درزها و دکمه‌های زیاد و گلدوزی نباشد تا پوست نوزاد دچار التهاب نشود. لباس نوزاد باید اندازه مناسبی داشته باشد تا منافذ پوست کودک بسته نشود و دچار سوختگی (عرق‌سوزی) نشود.

چه لباسی برای نوزاد مناسب است؟

معمولاً بهترین لباس زیر نوزادی ، از پنبه ساخته می‌شود. در ایران به این لباس‌ها، نخی هم گفته می‌شود. لباس‌های پنبه‌ای یا نخی از الیاف طبیعی گیاه پنبه ساخته‌شده‌اند. از ویژگی‌های پارچه پنبه‌ای این است که در فصل سرما برای بدن نوزاد گرمای مطبوعی ایجاد می‌کند و در فصل گرما به‌اندازه کافی خنک است. همچنین باعث بسته شدن منافذ عرق روی پوست نوزاد و به دنبال آن تعریق و سوختگی پوست نمی‌شود. این نوع پارچه‌ها به دلیل ساخته‌شدن از مواد صد در صد طبیعی ایجاد آلرژی یا حساسیت در نوزاد نمی‌کند. لباس بدون حساسیت نوزاد نرم و لطیف است و به پوست لطیف کودک آسیب وارد نمی‌کند.

انتخاب لباس بدون حساسیت نوزاد با پارچه مرغوب پنبه‌ای خاطر شمارا از بابت سلامتی نوزاد دلبندتان آسوده می‌کند.

لباس ضد حساسیت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...